Warunki sprzedaży

Ogólne warunki sprzedaży firmy Wimex S.C.

I. Ustalenia ogólne

  1. Porozumienia wprowadzające zmiany do niniejszych warunków stają się wiążące dopiero po pisemnym potwierdzeniu ich przez Dostawcę.
  2. Wszelkie, również przyszłościowe dostawy komponentów i urządzeń włącznie z doradztwem i innymi świadczeniami dodatkowymi będą realizowane na podstawie niniejszych ogólnych warunków dostaw, chyba że odpowiednie Umowy traktować będą inaczej.
  3. Niniejsze warunki dostaw należy traktować jako wyrażenie sprzeciwu wobec warunków ustalonych przez Zamawiającego.

II. Oferta i zakres dostawy

  1. Załączone do oferty materiały katalogowe mogą ulec zmianie o ile nie oznaczono ich wyraźnie jako obowiązujące. Dostawca zastrzega sobie prawo własności i prawa autorskie w odniesieniu do kosztorysów, rysunków i innej dokumentacji dostarczonej Zamawiającemu;nie wolno więc udostępniać tych materiałów osobom trzecim. Wszelkie projekty i plany, oznaczane przez Zamawiającego jako poufne, Dostawca będzie mógł udostępniać osobom trzecim tylko za zgodą Zamawiającego.
  2. Obowiązujące jest pisemne potwierdzenie zamówienia wystawione przez Dostawcę.
  3. Zamawiający ponosi koszty rezygnacji z zamówionych u Dostawcy towarów.

III. Cena i warunki płatności

  1. Wszystkie ceny należy rozumieć jako ceny, do których dolicza się podatek od towarów i usług (VAT) w aktualnie ustawowo ustalonej wysokości.
  2. Jeśli nie uzgodniono tego inaczej, obowiązują ceny loco magazyn Dostawcy w Bielsku-Białej.
  3. Jeżeli nie uzgodniono inaczej, obowiązują warunki płatności uwzględnione na potwierdzeniu zamówienia. Wpłata zaliczki, jeżeli jest przewidziana, warunkuje uruchomienie zamówienia.
  4. W razie niedotrzymania terminów płatności naliczane będą odsetki ustawowe
  5. Zamawiający nie ma prawa do wstrzymania płatności lub dokonywania potrąceń bez pisemnej zgody Dostawcy.
  6. W przypadku zaległości płatniczych wykraczających poza uzgodniony termin płatności Dostawca wstrzyma wysyłki towaru do czasu uregulowania zaległości przez Zamawiającego.

IV. Termin dostawy

  1. Termin dostawy liczy się począwszy od dnia, w którym Zamawiający i Dostawca pisemnie uzgodnili treść zamówienia. Dotrzymanie terminu dostawy jest uwarunkowane od otrzymania we właściwym czasie kompletnej dokumentacji od Zamawiającego.
  2. Termin dostawy uznaje się za dotrzymany, jeżeli przesyłka urządzeń gotowych do eksploatacji opuściła magazyn Dostawcy przed upływem uzgodnionego terminu dostawy. Gdy wysyłka lub odbiór uległy opóźnieniu z przyczyn leżących po stronie Zamawiającego, wówczas przesłanie zawiadomienia o gotowości towaru do wysyłki lub odbioru, dokonane przed upływem uzgodnionego terminu dostawy, uważane jest jako dotrzymanie obowiązującego terminu dostawy.
  3. Jeśli zwłoka w odbiorze lub wysyłce towaru spowodowana przez Zamawiającego wynosi dłużej niż 30 dni - Dostawca może dowolnie zadysponować towarem, a Zamawiający nie ma prawa podnosić roszczeń z tytułu nieterminowej dostawy lub braku jej realizacji. Dostawca ma też prawo domagać się od Zamawiającego zwrotu kosztów składowania towarów lub ich zwrotu do producenta.
  4. Jeśli występować będą uprzednio nieprzewidywalne przeszkody, utrudniające wywiązanie się Dostawcy z jego obowiązków lub wywiązanie się jego poddostawców z ich obowiązków i gdy przy zachowaniu odpowiedniej staranności nie można było zapobiec przeszkodom wynikłym z powodu działania siły wyższej, lub opóźnienia dostaw istotnych materiałów produkcyjnych lub półfabrykatów, wówczas uzgodnione terminy dostawy ulegają odpowiedniemu przesunięciu. Jeżeli wskutek zaistniałych przeszkód j.w. Dostawca utracił możliwość realizacji dostawy, to w takich okolicznościach Dostawca może od umowy odstąpić po uprzednim powiadomieniu Zamawiającego. Takie samo prawo przysługuje Zamawiającemu, gdy nie odpowiada mu odbiór w opóźnionym terminie. W rozumieniu niniejszego ustępu Dostawca nie ponosi odpowiedzialności również z tytułu utrudnień powstałyc wskutek strajków i lokautów.
  5. Dostawca nie ponosi odpowiedzialności za straty pośrednie Zamawiającego wynikłe z tytułu zwłoki w dostawie 

V. Przejście ryzyka i przejęcie przedmiotu dostawy

  1. Ryzyko przechodzi na Zamawiającego od momentu wysyłki (nawet częściowej) z magazynu Dostawcy i to również wtedy, gdy Dostawca przejął jeszcze inne usługi, jak np. koszty wysyłki lub przewóz i instalację. Na życzenie Zamawiającego i na jego koszt Dostawca może załatwić ubezpieczenie przesyłki.
  2. Dostawa, której gotowość do wysyłki zgłosił Dostawca, powinna być natychmiast zadysponowana przez Zamawiającego. W przeciwnym razie Dostawca może składować przesyłkę według jego uznania, na koszt i ryzyko Zamawiającego.
  3. Dopuszczalne są dostawy i fakturowanie częściowe.

VI. Zastrzeżenie własności

  1. Dostarczony towar pozostaje własnością Dostawcy (jako towar zastrzeżony) do czasu pokrycia przez Zamawiającego wszystkich należności.
  2. Jeśli Zamawiający przerabia lub łączy towar zastrzeżony z innymi towarami,to Dostawca uzyskuje prawo do współwłasności nowego przedmiotu w stosunku proporcjonalnym wartości fakturowej towaru zastrzeżonego do wartości fakturowej nowo wytworzonych przedmiotów.

VII. Gwarancja

  1. Zamawiający ma obowiązek dokonania odbioru jakościowego dostarczonych lub odebranych od Dostawcy wyrobów w ciągu 7 dni od daty przejścia ryzyka.Pod pojęciem ww. odbioru rozumie się stwierdzenie zgodności ilości i rodzaju dostarczonych lub odebranych wyrobów ze specyfikacją wysyłkową lub fakturą oraz ocenę stanu technicznego wyrobów w zakresie wad technicznych możliwych do wykrycia gołym okiem bez prób ruchowych. Po tym terminie nie będą akceptowane przez Dostawcę roszczenia dotyczące zakresu ww. odbioru jakościowego.
  2. Za wady towaru, do których zalicza się brak zapewnionych właściwości, Dostawca odpowiada według następujących zasad:
    1. Odpowiedzialność Dostawcy dotyczy wszelkich części, które w ciągu 12 miesięcy licząc od dnia uruchomienia i wskutek okoliczności niewątpliwie zaistniałych przed przejściem ryzyka, okazały się nie nadającymi do użytku lub ich przydatność okazała się znacznie ograniczona, zwłaszcza z powodu wadliwej budowy lub złych materiałów albo wadliwego wykonania. Dostawca nieodpłatnie, i według uznania pozostającego w jego decyzji, części te naprawi lub wymieni na nowe.
    2. O stwierdzeniu wad towaru należy Dostawcę niezwłocznie powiadomić. Zareklamowany towar należy przesłać do Dostawcy w celu sprawdzenia i naprawienia lub dostarczenia nowego. Dostawca ponosi koszty przesyłki towarów podlegających naprawieniu lub wymianie. Uszkodzony towar, który został wymieniony na nowy, staje się własnością Dostawcy.
    3. Reklamacje będą rozpatrywane wyłącznie jeśli będą zgłoszone na piśmie wraz z kopią faktury orazpisemnym protokołem reklamacyjnym.
  3. Dostawca nie ponosi odpowiedzialności za uszkodzenia towaru wynikłe z:
    1. niewłaściwego montażu,
    2. przekroczenia parametrów technicznych podanych w odpowiednich kartach katalogowych,
    3. stosowania niewłaściwych mediów
    4. niewłaściwej eksploatacji.
  4. Dalej idące prawa z tytułu wad, zwłaszcza zaś umowne lub pozaumowne roszczenia za szkody nie powstałe w samym towarze, są wykluczone.
  5. W przypadku nieuzasadnionego wezwania Dostawcy w ramach zgłoszonej reklamacji do wymiany lub naprawy wyrobu (np. wyrobu wolnego od wad lub uszkodzonego na skutek niewłaściwego montażu lub użytkowania) Dostawca obciąży Zamawiającego kosztami dojazdu, ekspertyzy i zużytych części.

VIII. Naprawa pogwarancyjna

Naprawa pogwarancyjna może być przeprowadzona w serwisie firmy Wimex S.C. na podstawie pisemnego zlecenia.

IX. Odpowiedzialność za szkody spowodowane przez produkt

Dostawca nie ponosi odpowiedzialności za jakąkolwiek szkodę spowodowaną przez towar po jego dostarczeniu do Zamawiającego.

X. Montaż i uruchomienie

W odniesieniu do prac związanych z montażem i uruchamianiem obowiązują warunki i stawki Dostawcy dotyczące delegowania pracowników serwisowych i innych.

XI.Częściowa bezskuteczność

W razie bezskuteczności niektórych postanowień umowy, pozostałe postanowienia są wiążące.

XII. Właściwość miejscowa sądu i stosowane prawo

  1. Miejscem sądu dla wszystkich sporów prawnych jest Bielsko-Biała.
  2. W odniesieniu do wszystkich sporów pomiędzy Dostawcą i Zamawiającym obowiązuje wyłącznie prawo polskie.